Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Na czym polega hartowanie próżniowe i lutowanie próżniowe?
Lutowanie w próżni jest ekonomicznym i czystym procesem w wyniku którego uzyskuje się złącza o wysokiej powtarzalności jakości oraz wysokiej wytrzymałości istnieje możliwość połączenia lutowania z hartowaniem oraz lutowania stali nierdzewnych.
Czym jest hartowanie i czym się różni od ulepszania cieplnego? Czym jest odpuszczanie?
Jakie zastosować naddatki? Czy można przewidzieć, jak detal się odkształci?
– Odkształcenie w obróbce cieplnej determinowane jest przez dwa podstawowe czynniki.
Pierwszym jest wysoka temperatura i „płynięcie” materiału podczas wygrzewania, dlatego istotne znaczenie ma sposób ułożenia detali. Elementy o wysokim stosunku długości do szerokości (wałki, listwy, blachy itp.) powinny być umieszczane najlepiej w pozycji pionowej. Gdy ta jest niemożliwa (np. ze względu na wysokość komory pieca) niezbędne jest zapewnienie równego podparcia na całej długości.
Drugim czynnikiem wpływającym na odkształcenia są zmiany wewnątrz materiału. Gdy stal (lub inny stop) zmienia swoją strukturę, zmienia się również jego objętość właściwa. Przedmiot zahartowany zwiększa swoją objętość („puchnie”), w stosunku do objętości w stanie surowym (wyżarzonym), co w prosty sposób przekłada się na zmianę wymiarów liniowych detalu. Drugim źródłem zmian wymiarów wynikających z przemian wewnątrz materiału jest samo ogrzewanie. Stale podczas nagrzewania rozszerzają się, a podczas chłodzenia kurczą. Ponieważ w procesie technologicznym, podczas hartowania szybkość chłodzenia w poszczególnych częściach każdego detalu jest różna (w zależności od grubości przekroju, kształtu, czy sposobu umieszczenia we wsadzie), kurczenie się nie zachodzi równomiernie i może powodować powstawanie naprężeń wewnętrznych.
Im większa jest prędkość chłodzenia, tym naprężenia te są większe. Dlatego do każdego gatunku stali należy dobrać odpowiedni ośrodek chłodzący (woda, olej, powietrze) tak by naprężenia były jak najmniejsze, a zachowana była minimalna prędkość chłodzenia konieczna do uzyskania odpowiedniej twardości.
Warto zwrócić uwagę, iż niektórzy producenci stali, jak np. Bohler w swoich specyfikacjach podają pewne dane dot. zmian wymiarowych.
Jak zminimalizować odkształcenia? Jak uniknąć pęknięć?